Wyspa Langkawi, Malezja – grudzień 2024 | praktyczne informacje
Jak wylądowaliśmy na wyspie Langkawi w Malezji?
Szukając grudniowego wyjazdu nie mieliśmy określonego kierunku. W zasadzie zależało nam tylko na tym aby było ciepło. Przeglądając różne oferty zastanawialiśmy się nad Sri Lanką, a dopiero nieco później nad Malezją. Tutaj chyba tak naprawdę przesądził termin. Biorąc 8 dni wolnego wliczając święta i weekendy nagle zrobiło się tych dni 16, a więc lepiej być nie mogło. Udało się też całkiem fajnie z ceną za hotel, przelot i ubezpieczenie bo jak na tak odległy kraj zapłaciliśmy niewielką kwotę o czym opowiem poniżej. Nie ukrywam również, że na myśl o Malezji bardzo się nakręciłam i w sumie już nie chciałam słyszeć o żadnym innym kierunku. I wiesz co? Miałam rację, bo było świetne! Nie chcieliśmy stamtąd wracać i w sumie dalej jestem zła o to, że wróciliśmy, ale co zrobić.
Nie ma co narzekać, tylko trzeba myśleć o kolejnych przygodach. Ok, nie przedłużając przejdźmy do konkretów.
Przelot Warszawa - Langkawi | Langkawi – Warszawa
Malezja jest stosunkowo świeżym kierunkiem w Polsce, a więc pytanie jakie najczęściej otrzymywaliśmy po powrocie to ile mieliśmy przesiadek. Ku zaskoczeniu wszystkim - żadnej. Aktualnie Biuro Podróży ITAKA i linia lotnicza Lot oferują bezpośredni lot (czarterowy) z Warszawy do Malezji, a dokładnie na wsypę Langkawi, która położona jest na Morzu Andamańskim, jakieś 30 km na zachód od północnej części Półwyspu Malajskiego.
Czas przelotu
Warszawa – lotnisko na wyspie Langkawi, około 10 – 11 godzin.
Lotnisko na wyspie Langkawi – Warszawa 12 godzin 40 minut.
O ile w tamtą stronę leciało się bardzo fajnie (bez opóźnień, udało się nawet pospać), to lot powrotny był bardzo ciężki. Dwugodzinne opóźnienie, które było spowodowane problemami z tankowaniem oraz brakiem zgodny na przelot nad Pakistanem i Afganistanem. Ciągnęło się strasznie, a sama myśl o tym, że po wyjściu z samolotu do pokonania mieliśmy jeszcze jakieś 300 km samochodem, nie pomagała, ale cóż – trzeba było przetrwać.
Paszport i wiza, czyli co potrzebujesz by dostać się na wsypę Langkawi
Aby przekroczyć granicę Malezji, potrzebujesz ważnego paszportu minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z co najmniej 2-oma pustymi stronami.
Najwcześniej 2 dni przed datą przybyciem do Malezji trzeba wypełnić deklarację (kartę Malaysia Digital Arrival Card (MDAC)). Karta jest bezpłatna, należy mieć ją przy sobie pobraną na telefon lub wydrukowaną. Na lotnisku w Polsce jest ona sprawdzana. W Malezji mają ją już w systemie i jest sprawdzana wyrywkowo. Karta zawiera informacje na temat podróży.
Wiza nie jest wymagana w przypadku wizyty turystycznej, która nie przekracza 90 dni.
Dodatkowe informacje
Waluta: ringgit malezyjski 1 RM = ok. 0,92 PLN.
Czas lokalny: polski letni plus 6 godz., polski zimowy plus 7 godz.
Język: malajski, w większości miejsc porozumiesz się w języku angielskim.
Bezpieczeństwo: podczas pobytu na wyspie czuliśmy się całkowicie bezpiecznie. Jednym zagrożeniem były złodziejskie małpy, na które należało uważać.
Ruch lewostronny: na wyspie Langkawi obowiązuje ruch lewostronny.
Strefa wolnocłowa.
Jakiej pogody możesz spodziewać się na wyspie Langkawi w grudniu?
Przed wylotem spodziewaliśmy się codziennego, ciepłego deszczu (tak też pokazywały prognozy). Ku naszemu zdziwieniu na miejscu otrzymaliśmy codzienną dawkę słońca i temperatury powyżej 30 stopni. Na wyspie jest spora wilgotność co może potęgować uczucie gorąca. Nie wiemy jednak jak to się stało, że nasza opalenizna znikła w kilka dni po powrocie do Polski.
Jet lag
Sytuacja identyczna, co w Tajlandii. Na wyspie przestawiłam się natychmiastowo mimo 7 godzinnej różnicy. Natomiast po powrocie do Polski, zarówno ja jak i mąż, mieliśmy kryzys. Kładliśmy się spać często nawet już o 19, a budziliśmy się o 2-3 nad ranem. Trwało to jakieś 7 dni, do momentu ponownego przestawienia się.
Strefa wolnocłowa – Langkawi Malezja
Wyspa Langkawi jest objęta strefą wolnocłową, a więc alkohol wysokoprocentowy, papierosy, słodycze, kosmetyki, etc. kupisz w wielu sklepach w znacznie niższych cenach.
Przykładowe ceny na wyspie Langkawi w Malezji – grudzień 2024
- Wizyty w restauracjach. Ceny dań zaczynają się od 20 RM. Przykładowo: ryż z kurczakiem w sosie słodko kwaśnym to koszt około 22 RM.
- Sajgonki na bazarze 2 RM/4 sztuki.
- Kebab na bazarze 6 RM.
- Piwo w restauracji 6 RM.
- Piwo w sklepie 4 RM.
- Świeży kokos 6 RM.
- Woda mineralna 1.60 RM.
- Cukierki z durianem około 12 RM (w zależności od ilości).
- Ciastka wafelki 1.50 RM.
- Orzeszki 2.60 RM.
- Drink w hotelu 18 RM.
- Rum Havana Club 76 RM/1l.
- Parking 3 RM/1 godz.
- 1l benzyny – 2.05 RM.
- Wynajem samochodu 100 RM / 1 dzień.
W sklepach żywność cenowo zbliżona do tej w Polsce, jednak gdybyśmy tak dobrze przeliczali to z pewnością na wyspie byłoby taniej.
Atrakcje turystyczne w zależności od tego co wybierasz i czy wliczony jest do tego transport.
Przykładowo: rejs łódką ok. 3 godz. 35 RM za osobę. Wybierając rejs prywatny 280 RM. Skutery wodne 4 godz. na morzu 750 RM.
Ile wydaliśmy za 8 dni na wyspie Langkawi w Malezji? Koszty grudzień 2024
Na Instagramie taki mały kosztorys pojawił się już kilka dni temu, ale postanowiłam, że tutaj również go zostawię. Wiem, że dla wielu osób takie informacje są przydatne. Sama przed każdym wyjazdem robię mały research by dowiedzieć się ile mniej więcej wydam.
Koszty za 2 osoby, 8 dni na wyspie.
➡️ Przelot + hotel ze śniadaniami + rozszerzone ubezpieczenie – 8 952 PLN. Wykupione w biurze podróży, co w sezonie jest dużo tańsze niż organizacja na własną rękę, oczywiście mając tu na względzie dość wysoki standard.
➡️ Parking na lotnisku w Warszawie 200 PLN.
➡️ Dojazd na lotnisko + powrót do domu – około 250 PLN, nie liczyliśmy dokładnie jaki był koszt paliwa.
➡️ Kolejka Sky Cab – około 180 PLN, w koszty wliczony przejazd Cable Car oraz wejście na Sky Bridge.
➡️ Skutery wodne – około 690 PLN / 4 godziny na morzu w tym postoje z pięknymi widokami.
➡️ Kajaki, wycieczka po lasach mangrowych 520 PLN – wykupiona w aplikacji Get Your Guide.
➡️ Wstęp na wodospady – około 18 PLN.
➡️ Wstęp na jezioro – około 37 PLN.
➡️ Prywatny rejs 4 wyspy, mniej więcej 3 godziny na łodzi – 280 PLN.
➡️ Wynajem samochodu – 90 PLN (+depozyt 90 PLN).
➡️ Parkingi na wyspie około 8 PLN.
➡️ Paliwo – 15 PLN, dokładnie tak - cena benzyny w Malezji za 1l to około 1,90 PLN.
➡️ Taksówka wodna (transport skuterem na wyspę) – 45 PLN.
➡️ Obiady i kolacje – około 500 PLN. Często udawało się zjeść sporą porcję dla dwóch osób za dosłownie 50 PLN lub na bazarku za 2 PLN (4 sztuki sajgonek).
➡️ Zakupy spożywcze – około 400 PLN.
➡️ Zakupy do domu – około 300 PLN.
Całość około: 12 500 PLN.
Oczywiście ceny są przybliżone, gdyż po prostu wszystko zależy od kursu na aktualny dzień.
1 RM to średnio 0,92 PLN.
Biorąc pod uwagę ilość atrakcji jakie sobie zapewniliśmy, świetną przygodę i niezapomniane wrażenia – uważam, że cena 12 500 PLN jest jak najbardziej do przyjęcia. Tym bardziej, że sam przelot robi tutaj sporą kwotę.
W kolejnym poście opowiem o tym jaki hotel wybraliśmy, gdzie się znajdował, czym poruszaliśmy się po wyspie i jak wygląda sprawa z wynajęciem samochodu.
Koniecznie napisz jak oceniasz koszty takiego wyjazdu!
Do następnego!
Komentarze
Prześlij komentarz